לשאלות והתייעצות

ארגז הכלים שלי

כאשר אדם פונה אלי לטיפול, נוצר ביננו קשר של שני אנשים. אני תופסת את האדם שמולי כמכלול ומכאן נגזרות גם  שיטות העבודה הטיפולית שלי.

 

במהלך הלימודים ושנות עבודה רבות צברתי ניסיון ומומחיות בעבודה במגוון שיטות ואופני טיפול. אני משתמשת בדרכי הטיפול הבאות: 

  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

  • טיפול פסיכו-דינמי

  • טיפול בנושאי מיניות (טיפול מיני)

  • טיפול פרטני 

  • טיפול זוגי

דרכי טיפול אלה הן "ארגז הכלים" שלי כשאני עובדת עם אנשים, אופן הטיפול מותאם אישית לאדם הפונה לטיפול. 

תוכלו לקרוא בקצרה על שיטות טיפול אלו בפסקאות הבאות.

 

 

טיפול קוגניטיבי – התנהגותי (CBT - Cognitive Behavioral Therapy)

 

טיפול קוגניטיבי

הנחת היסוד של הטיפול הקוגניטיבי אומרת כי אדם מגבש לעצמו תפיסות עולם המכוונות אותו באופן שבו הוא תופס, מפרש וחווה את המציאות. המוח הוא יעיל ובונה 'קיצורי דרך' בפרשנות של המציאות. אין לנו יכולת לחוות את המציאות באופן ישיר, ללא הנחות מוקדמות. למשל, אם נביט בשרשרת אורות בהם כל נורה נדלקת ונכבית ומיד נדלקת ונכבית הנורה הסמוכה לה – אנחנו נראה גל אור בתנועה. גם כאשר אנחנו יודעים שקיים כאן תעתוע. 'קיצורי הדרך' הם מנגנון הישרדותי יעיל והכרחי יחד עם זאת הם מזמנים לנו לא מעט צרות. 

 

תפיסתנו את המציאות היא בעלת השפעה עצומה על חווייתנו, הרגשתנו והתנהגותנו ופעמים רבות נתפסת כמובנית מאליה. היא שקופה לנו במקרים רבים, ומנהלת אותנו ללא ידיעתנו. לדוגמא: רבים מאיתנו נוטים להיזהר מציפיות חיוביות מתוך הנחה כי אם לא נצפה נקטין את האכזבה שעלולה לבוא. הנחה זו אינה נבדקת. לרב ציפיה שלילית אינה מקטינה את האכזבה ולעיתים קרובות היא מעכבת יוזמה, רצייה, ואושר.

 

בעזרת טיפול ניתן ללמוד יותר על ההנחות הסמויות מהעין המנחות אותנו ולבחור מה מועיל לנו, את מה אנחנו רוצים לשמר ומה אנחנו רוצים להגמיש ולשנות.

שינוי התפיסה מביא פעמים רבות שינוי גדול בחוויה ובהתנהגות.

 

הטיפול הקוגניטיבי משולב בטיפול התנהגותי. 

 

טיפול התנהגותי 

הנחת היסוד בטיפול התנהגותי אומרת כי ניתן לשנות את הרגשתנו ע"י שינוי של דפוסי התנהגות שלנו.

 

הנטיה הרווחת של רובנו היא להימנע ממה שאינו נעים לנו או ממה שמעורר בנו חרדה. ההימנעות מקלה עלינו בטווח המיידי ומקשה בטווח הארוך. דברים שאנו דוחים – מעיקים עלינו; הימנעות מדברים המעוררים חרדה מגבירה את החרדה. המנגנון הפשוט הזה עומד ביסודן של הפרעות וחרדות רבות. למשל חרדת נהיגה, חרדת טיסות, חרדה ממקומות סגורים, חרדה מיציאה מהבית ועוד.

 

בעזרת טיפול התנהגותי טוב ניתן ללמוד כיצד להקטין את ההמנעות בהדרגה, בתנאים של ביטחון. הקטנת ההמנעות מפחיתה את החרדה ומאפשרת לאדם הרגשת יכולת והרחבת טווח אפשרויותיו

 

השילוב של טיפול קוגניטיבי עם טיפול התנהגותי הוא יעיל מאוד. מניסיוני, הוא מביא לשיפורים משמעותיים בהרגשתם ותיפקודם של הרבה מהאנשים הפונים.

 

טיפול פסיכו-דינאמי

קיימים היום זרמים רבים ומגוונים של טיפול פסיכו-דינאמי. הנחת יסוד של הטיפול הדינאמי אומרת שהתעצבנו בדרך מסוימת המשפיעה על בחירותינו וחוויותינו, על מי שאנחנו. הנחת יסוד מרכזית נוספת אומרת שחלקים גדולים מהעולם הפנימי שלנו אינם מודעים לנו. אולי אפשר לדמות זאת למנוע גדול וחזק שעובד בתוכנו, פעמים רבות בשקט, ללא שמופנית אליו תשומת ליבנו. לדוגמא: אנחנו מדברים ודיבורנו רהוט ללא שום תיכנון מודע של מה נאמר – הדברים פשוט באים מתוכנו. מה מקור המילים? המחשבות? 

 

תשומת ליבנו מופנה בדרך כלל ל'מנוע הפנימי" במצבים של תקלות, בזמנים של קושי ומצוקה.

הטיפול הדינאמי נוטה להתמקד בהזמנה של החוויה הלא מודעת למודעות, בהתבוננות בה ובאפשרות לשנותה. 

הסיטואציה הטיפולית לעיתים קרובות מזמנת את החוויה הלא מודעת ומאפשרת שינוי מעמיק.

 

פעמים רבות אנשים אומרים: כבר סיפרתי את האירוע הזה פעמים רבות, למה כאן הוא עולה עם כל ההתרגשות...? הרבה פעמים צצות פתאום מחשבות חדשות, קישורים חדשים, עולים זכרונות שנשכחו או נדחקו לקרן זווית. כל אלו מאפשרים התבוננות מחודשת, ובניה של תפיסות המותאמות יותר לאדם היום. אפשרויות הבחירה שלנו גדלות, עולם החוויות שלנו מתרחב ונעשה מגוון וגמיש יותר.

 

הטיפול הפסיכו-דינאמי מציע לאדם אפשרות מרתקת להכרות עם עצמו, ומאפשר שינוי עמוק בתפיסתו, הרגשתו , תפקודו וביחסים שהוא יוצר עם האחרים המשמעותיים לו. מניסיוני, אנשים מרגישים שהם עברו שינוי משמעותי בטיפול הדינאמי; הם חווים הקלה במצוקה ושינוי אישי המביא לשינוי ביחסים האישיים, שינוי בעולם העבודה ועוד.

 

טיפול בנושאי מיניות 

מיניות היא כלי רב עוצמה בעולמנו.

המיניות שלנו היא חוויה מרוכזת של יצרים, רגשות ויחסים. יחסים של כל אחד עם עצמו ועם האחר/ת במיטתו. 

 

מטופלים ומטפלים רבים כאחד, נוטים להימנע פעמים רבות מעיסוק בחוויות מיניות – גם חוויות טובות ומספקות וגם שאלות על קשיים כאלה או אחרים.

האפשרות לדבר בטיפול  על מין פותחת מרחב גדול להעצמה, להבנה של האדם את עצמו ואת זולתו, לחוויות של הנאה ואושר, לשיפור הזוגיות. חיי מין מהנים יכולים להיות משאב של שמחת חיים המסייע מאוד בזמנים קשים.

 

למדתי טיפול מיני באוניברסיטת תל אביב והתמחתי בטיפול בתחום. אני משלבת באופן יחודי טיפול בבעיות מיניות כחלק מהתיחסות כוללת לאדם שאיתו אני עובדת.

 

טיפול פרטני ו/או טיפול זוגי

כל שיטות הטיפול שתארתי למעלה משמשות אותי גם בטיפול פרטני (טיפול של אדם אחד) וגם בטיפול זוגי.

 

אני מאמינה כי קיימים יחסי גומלין רבי עוצמה בין כל אחד מאיתנו לבין הסביבה שבה אנחנו חיים:

העולם הפנימי שלנו על מורכבותו משפיע מאוד על היחסים שאנחנו יוצרים עם זולתנו;

יחסינו עם האנשים המשמעותיים לנו - משפיעים רבות על העולם הפנימי שלנו. 

זוגיות היא קשר עוצמתי מאוד המשפיע לטובה וגם לרעה על כל אחד מהשותפים בו. 

 

אני מנוסה הן בטיפול פרטני והן בטיפול זוגי. הבחירה נעשית לפי רצון האדם/ הזוג, בהתאם לשאלות המובאות לטיפול.