מהו טיפול זוגי-מיני?

טיפול זוגי - מיני הוא גישה טיפולית התופסת את הזוג כמכלול ומסייעת לזוגות לייצר איזון טוב יותר בין הכוחות השונים הבונים את הזוגיות שלהם.

הגישה מניחה שמיניות מהווה כוח רב עוצמה המשפיע על כל אחד מבני הזוג בנפרד ועל מה שנוצר בין השניים כזוג; זאת גם במצבים בהם ביטויי המיניות בחיי בני הזוג מצומצמים או לכאורה לא קיימים. 

על סמך הנחות אלה הטיפול הזוגי- מיני כולל את הטיפול הזוגי ואת הטיפול המיני תחת קורת גג טיפולית אחת.

הגישה הרווחת היום מפצלת את הטיפולים לטיפול מיני ולטיפול זוגי. זוהי הפרדה מלאכותית המייצרת פיצול בין השאלות המיניות וההנאות המיניות של בני הזוג לבין שאלות זוגיות אחרות המעסיקות אותם.

 

מהם יתרונות המבט הכולל ?

מה מוסיפה הבנה טובה של המיניות להבנה ושיפור של היחסים הזוגיים?

לעיתים קרובות המיניות חושפת היבטים אישיים וזוגיים עמוקים שלא באים לידי ביטוי בדרכים אחרות. המיניות כשפה הנותנת ביטוי לגוף, במקרים רבים, מהווה שפה פחות מצונזרת מהשפה המילולית. היא מאפשרת הבנה עמוקה ותמציתית של הדחפים של האדם, של רגשותיו, של עמדותיו הקדומות ומאפשרת הבנה ממוקדת של האיסורים והעכבות המופעלים על הכוחות האלה.

 

במבט זוגי, המיניות מאפשרת הבנה עמוקה לא רק של כל אחד מבני הזוג בנפרד אלא של כל האינטראקציות הנוצרות בין בני הזוג על כל מורכבותן. אצל זוגות רבים המיניות מספרת סיפור שונה על היחסים מהסיפור המסופר בדרכים אחרות.

 

התיחסות למיניות בטיפול מהווה גם התיחסות לפן פיזי שיש בו עשיה. פן זה אצל זוגות רבים הוא כלי ביטוי נוח יותר לגברים. הסטריאוטיפ המניח שנשים נוטות למילים ולשיחה על רגש ואילו גברים לביטוי מעשי ומיני הוא נכון לבני זוג רבים, לא לכולם.

הפניה למין בטיפול מערבת נכון יותר את הקול הגברי בטיפול.

 

המבט הכולל על הזוגיות, המתיחס גם להיבטיים מיניים, מסייע להגדרה נכונה יותר של הכוחות והקשיים הזוגיים, וכתוצאה מכך מאפשרת לבני הזוג התמודדות טובה ויעילה יותר עם הקשיים המפריעים להם.

 

מה מוסיפה הבנה טובה של היחסים להבנה וטיפול בשאלות מיניות?

כתוצאה מהפיצול בין הטיפול הזוגי והטיפול הפסיכולוגי לבין הטיפול המיני קיימת נטיה רווחת להתיחס לשאלות וקשיים מיניים באופן קונקרטי ולעיתים טכני. מיניות מהווה נקודת מפגש חשובה ומורכבת בין גוף לנפש ליחסים. ככזו היא בוודאי לא רק טכנית. טיפול המנסה לתת מענה לבעיה מינית ללא הבנה טובה של כל אחד מבני הזוג, של היחסים הזוגיים ושל השפעתם על המיניות יהיה במקרים רבים, טיפול עם יעילות מוגבלת ביותר והוא עלול להסב גם נזק. נזקים רווחים הם למשל יצירת תיוג של אחד מבני הזוג כ'בעייתי' מתוך גישה שאינה לוקחת בחשבון מספיק את  השפעתם של בני הזוג זו על זה; או  למשל מתן פתרון חלקי מאוד שבני הזוג לומדים לחיות איתו, אך משלימים עם דעיכת ההנאה המינית. 

 

חשוב לזכור ששאלות מיניות ואף קשיים מיניים הם חלק מההתפתחות הטבעית של רובינו ויופיעו כחלק טבעי של מהלך זוגי תקין. לעיתים קרובות זוגות מתמודדים עם שאלות אלו בעצמם, כפי שהם מתמודדים עם שאלות אחרות. לעיתים נחוצה עזרה של טיפול זוגי-מיני. 

כאשר יש ירידה בהנאה מקירבה פיזית וירידה מהנאה ארוטית ומינית לאורך זמן – אני ממליצה לפנות לטיפול זוגי-מיני. 

 

איך עובד טיפול זוגי–מיני?

עמדת הפתיחה שלי ביחס לטיפול בכלל וטיפול זוגי–מיני בפרט היא הקשבה. לא הקשבה פאסיבית כפי שמקובל לתאר כקריקטורה את הקשבת הפסיכולוג, אלא הקשבה אקטיבית. הקשבה אקטיבית לסיפור האישי של כל אחד מבני הזוג במלואו והקשבה לסיפור הזוגי. באופן טבעי נקודת המבט של כל אחד מבני הזוג על הסיפור הזוגי היא ייחודית לו ושונה משל בן/בת זוגו. השונות היא חלק מהסיפור הזוגי.

הקשבה אקטיבית כוללת שאלות המופנות לבני הזוג אשר מסייעות לי להכירם ומסייעות להם להרחיב את הידיעה שלהם על עצמם, על בן/בת זוגם ועל האינטראקציה הנוצרת.

אני מקשיבה, מלמדת, מדריכה ומפרשת.

 

טיפול זוגי–מיני מייצר שדה מיוחד מאוד גם עבור בני הזוג וגם עבורי: ההקשבה בתהליך זה היא הקשבה בשלושה. בטיפול זוגי–מיני מתקיימות שלוש נקודות מבט: נקודות המבט של כל אחד מבני הזוג ונקודת המבט שלי. המרחב הנוצר בין שלוש נקודות המבט פותח אפשרויות ללמידה של כל אחד מבני הזוג על עצמו, על בן/בת זוגו ועל היחסים ביניהם. תהליך זה מאפשר לזוג התמודדות עם הנושאים המעסיקים אותו ועם דפוסי ההתיחסות שלהם זו לזה הבונים את זוגיותם.

 

בטיפול זוגי-מיני יש מקום לדיון מעמיק וחשוף בכל מה שמעסיק את בני הזוג, כולל שאלות מיניות. האפשרות לשוחח על מין באופן מפורט וגלוי קיימת באופן תיאורטי בכל טיפול זוגי, אולם בפועל הרבה פעמים נדחקת לשוליים. התיחסותי לשאלות המיניות שעולות מורכבת מהתיחסות ספציפית למין, כולל מתן ידע והדרכה כשנחוץ, וכמו-כן מהתיחסות להקשרים בין השאלות המיניות לשאלות הרגשיות, לעמדות של בני הזוג ולכלל השאלות הזוגיות המעסיקות את הזוג.

חווית בני הזוג בטיפול זוגי-מיני

השעה הטיפולית מהווה במקרים רבים שעה מיוחדת מאוד עבור הזוג. שעה שבתוכה דברים נחשפים באווירה מוגנת ואוהדת, שעה בה ניתן לדבר ממש אחד עם השני – גם כאשר הדברים לא קלים לאמירה, שעה שנחשפים בה לא פעם ביטויים של אהבה.

האפשרות ללמוד, לחקור ולגלות במשותף - פותחת לזוג אפשרויות נוספות ביחסם לדברים וביחסם זו לזה.

 

הזוג לומד אופציות חדשות מועילות יותר מהאופציות שהיו בתחילת הדרך וגרמו לעיתים קרובות להרבה כאב.

 

חשוב מאוד לציין שבטיפול זוגי–מיני ניתנת לבני הזוג אפשרות להפתח אך אין  הכרח בכך. אני מכבדת מאוד את הגבולות שבני הזוג מציבים ביחס לנושאים שהם מעוניינים באותו שלב לשמור בפרטיות. לא מדובר רק בנושאים מיניים: לעיתים אלה נושאים רגשיים שבני הזוג שומרים לעצמם.

 

מה הידע הנדרש למטפלים זוגיים–מיניים ?

המורכבות של גישה טיפולית זו דורשת מהמטפל ידע נרחב ופתיחות מחשבתית ורגשית בכל הקשור לזוגיות ולמיניות.

נדרש ידע פסיכולוגי מעמיק כדי שהמטפל יוכל להבין את מורכבות עולמו של כל אחד מבני הזוג ולסייע ביצירת שינוי.

חיוניות ידיעה והבנה טובה של גישות מיבניות ומערכתיות בטיפול. גישות אלו מתמקדות בהבנה של השפעות האינטראקציה הזוגית על כל אחד מבני הזוג ועל היחסים הנוצרים ביניהם.

הכרחי ידע במיניות ובטיפול מיני כדי ליצור אווירה טיפולית המאפשרת שיחה על מין וכדי שהמטפל יוכל לסייע לזוג גם בשאלות מיניות.

 

מה תוכלו להפיק מטיפול זוגי–מיני ?

  • בטיפול זוגי–מיני זוגות לומדים לדבר אחד עם השני בכל הנושאים הנוגעים לזוגיותם, כולל נושאים מיניים.

  • אצל מרבית הזוגות גדלה היכולת להקשיב זה לזו, בני זוג לומדים לבטא את הדברים המפריעים להם באופן פחות פוגע; גדלה היכולת של הצד המקשיב לקבל את המשוב  גם כשהוא לא נעים ולמתן את הפגיעות.

  • זוגות לומדים ומגלים את הדפוסים האישיים והזוגיים התורמים ליצירת הקשיים בזוגיות. 

  • מתבססת הידיעה שבני הזוג הם שניים שונים שלכל אחד רצונות שונים, שאיפות שונות, טעמים שונים. לפעמים אין שום קושי עם השונות ולפעמים היא יוצרת קונפליקט. הטיפול מסייע להתמודד עם השונות ועם הקונפליקט באופן בונה.

  • הבנת השונות מאפשרת קירבה טובה יותר. טיפול זוגי – מיני מסייע לזוגות להרגיש קרובים יותר, ולהנות יותר מהשותפות ביניהם.

  • הטיפול הזוגי–מיני מסייע לזוגות לטפח את האהבה המיוחדת להם. זוגות רבים נוטים לשכוח, עם ובלי מרכאות, את האהבה המייחדת אותם. בטיפול זוגי–מיני היא שבה ונחשפת על כל מגוון ביטוייה. 

  • טיפול זוגי–מיני תורם רבות גם לחילוץ הסקס מדפוסים שגרתיים המבטאים לעיתים קרובות חשש של בני הזוג להחשף למיניות יצרית ויצירתית יותר הכרוכה בסיכון של חשיפת חלקים פגיעים של העצמי בפני בן/בת זוג קרובים, שאין אפשרות להתחבא מהם.

  • טיפול זוגי–מיני מסייע לאזן טוב יותר את הכוחות השונים בזוגיות, כפי שנאמר בהתחלה.

 

אז שיהיה בהצלחה!

טיפול זוגי-מיני

 
 
 
 
 

לשאלות והתייעצות