לשאלות והתייעצות

בואו נדבר על חרדה ועל טיפול בחרדה

אם אתם סובלים מחרדה אתם יודעים שחרדה היא תחושה מאוד לא נעימה, אנשים הסובלים מחרדה סובלים ממכלול תגובות רגשיות, פיזיות, וקוגניטיביות הגורמות לעיתים קרובות לסבל רב, מפריעות לאדם ביום-יום, ולעתים הן בלתי נסבלות.

 

הסימפטומים הגופניים של חרדה מתבטאים באופן שונה אצל אנשים שונים. הם יכולים להיות : דפיקות לב; אי שקט גופני; סחרחורות; בחילות; הזעה; שלשול; אובדן תיאבון ולפעמים גם יתר תיאבון; קשיים בשינה – לעיתים קרובות יקיצה מוקדמת; תחושה כללית של אפיסת כוחות מצד אחד וחוסר יכולת לנוח מאידך.

 

רגשית: אנשים חווים דאגה גדולה, חששות גדולים שאינם מותאמים לרב לקשיים שהם מתמודדים איתם, הרגשת מצוקה קשה.

 

קוגניטיבית: בזמן חרדה קיימת נטיה לתפיסה מוקצנת של הקושי ובו זמנית תפיסה המקטינה מאוד את הכוחות העומדים לרשות האדם בהתמודדותו עם הקושי. החוויה הכללית היא של איום גדול ההולך ומתעצם, אשר לעיתים קרובות מקורו לא ידוע. מרבית האנשים הסובלים מחרדה פוחדים שהם הולכים להשתגע, או עומדים למות, נפוץ מאוד החשש מהתקף לב. לפעמים פוחדים גם משיגעון וגם ממוות. החרדה במקרים אלו היא שיבוש בתפיסה: חרדה לא גורמת לשיגעון או למוות.

 

חרדה במקרים רבים פורצת בחריפות והחוויה לרב מתוארת כבלתי נסבלת. אנשים הסובלים מחרדה ינסו כמעט בכל המקרים לפעול כדי להפחית את הסבל. לעיתים די קרובות אנשים פונים לטיפול רפואי בגלל הסימפטומים הפיזיים, לאחר שלילת אפשרויות גופניות הם מאובחנים כסובלים מחרדה. הפניה המהירה לטיפול מועילה מאוד במרבית המקרים.

 

אם אתם סובלים מחרדה – פנו לטיפול מקצועי עוד היום. אנשים מקווים שהחרדה תחלוף מעצמה וסוחבים עוד יום ועוד יום. חבל שתסבלו מעוצמות גדולות של מתח וחרדה. בחרדה ניתן לטפל ותוכלו לחזור לחיים טובים ומהנים.

חשוב שתפנו לטיפול מקצועי אצל מטפל מוסמך לטיפול פסיכולוגי או פסיכותרפויטי. בתחום החרדה נפוצים מטפלים מטעם עצמם, ללא הסמכה של מוסד אקדמי מוכר, הגובים סכומי עתק מראש ואינם מסייעים לאדם להתמודד עם החרדה. כל כישלון מגביר את הרגשת היאוש ומעצים את החרדה. 

 

מהי חרדה?

 

חרדה היא תגובה של האדם לאיום ידוע חלקית או לא ידוע. לפעמים חרדה פורצת בפתאומיות ללא שום מושג של האדם מה הביא לכך. בחוויתו המודעת הוא מרגיש שהכל בסדר ובכל זאת הוא מוצא עצמו חשוף להתקפי חרדה. מצב זה הוא מאיים ומבלבל מאוד היות שמקור האיום לא ידוע כלל.

לעיתים האדם מודע לקשיים ודאגות רבות המעסיקים אותו בחייו אולם עוצמת התגובה החרדתית אינה תואמת את הקושי.

 

חשוב לעשות הבחנה בין פחד, דאגה, וחרדה, לפעמים ההבדל אינו חד וברור.

 

פחד הוא רגש טבעי, חשוב, הבא להזהיר אותנו מפני חשיפת עצמנו לסכנה. דוגמא לפחד מפני סיכון פיזי: אדם העומד על גג גבוה ללא מעקה יפחד בד"כ מנפילה ויזהר מהתקרבות לקצה. פחדים אינם רק פיזיים לעיתים קרובות הם נגרמים בעקבות סיכון מופשט. לדוגמא: שינויים גדולים באורח חיים כמו נישואים, לידה, מעבר עבודה, מחלה קשה - יכולים לעורר פחד. כאשר אדם יודע את מקור הפחד וגם מרגיש שיש ברשותו אמצעים להתמודד איתו הסבל הנפשי לרוב קטן.

 

דאגה גם היא תגובה טבעית למצבים שיש בהם קושי ושצפויים בהם קשיים עתידיים. הדאגה מסייעת לנו להערך נכון, ולעשות את כל מה שאפשר כדי להפחית את הסיכון.

 

חרדה, בניגוד לפחד ולדאגה, אינה מגדילה את יכולתו של האדם להתמודד אלא מקטינה אותה. אדם פוחד או דואג, יודע שיש מרכיבים במציאות שאינם בשליטתו ויעשה ככל שיוכל על מנת לצמצם את החשיפה לאיום בלתי נשלט.  אדם חרד, לעומת זאת, מרגיש שהוא מאבד שליטה על עצמו. בחרדה ההתמודדות העיקרית לרוב אינה עם מקור הקושי עצמו אלא התמודדות על החזרת השליטה העצמית. החרדה עצמה הופכת להיות האיום העיקרי – האדם חרד מפני החרדה עצמה. זהו מנגנון המעצים מאוד את איום החרדה. פעמים רבות התקף החרדה אינו עוצמתי, אך עצם האפשרות שהחרדה תתקוף שוב מייצרת התקף חרדה חוזר. 

 

אנשים נוטים להמנע מדברים המעוררים את חרדתם; למשל אנשים הפוחדים שהם עלולים לחוות התקף חרדה מחוץ לביתם, ייטו להסתגר בבית. ככלל המנעות מגבירה את החרדה. כלומר ככל שאדם החרד מיציאה יסתגר יותר בבית, החוץ ייראה לו מאיים יותר. זה אחד הכללים הבודדים בפסיכולוגיה הנוטים לעבוד תמיד. הפתרון לכאורה פשוט: התמודדות עם  האיום תפחית את החרדה. הכלל פשוט, הפתרון – לא. על מנת שאדם יוכל להתמודד עם חרדתו עליו להתמודד עם האיום בתנאים בטוחים ועליו לשנות את תפיסותיו ורגשותיו כלפי האיום. שינוי זה אפשרי; לעיתים קרובות נחוץ טיפול נפשי לשם כך.

 

חרדה נחשבת אחת ההפרעות הרגשיות הנפוצות ביותר אולם גם היכולת לטפל בחרדה בהצלחה היא טובה מאוד.

 

אל תשארו לבד עם החרדה! הנסיון להמנע מטיפול מגביר את הסבל. פנו עכשיו לטיפול שיבנה עבורכם מסלול שיפחית תוך זמן קצר את עוצמת החרדה ויחזיר לכם את השליטה בחייכם.

 

איך מטפלים בחרדה?

 

הטיפול בחרדה הוא טיפול נפשי המתייחס לעמדות של האדם, לרגשותיו ותחושותיו, להתנהגותו ולפעילותו הגופנית והפיזית.

 

הטיפול הנפשי בחרדה כולל את המרכיבים הבאים:

 

הבנה טובה של מקור החרדה - מקור החרדה הוא לרוב שילוב בין איום חיצוני לבין תפיסה פנימית של האדם את האיום. הבנה טובה של האופן בו הגורם המציאותי מפעיל עמדות פנימיות מעוררות חרדה, מאפשרת עזרה ממוקדת ויעילה יותר.

 

שינוי עמדות ביחס לאיום הספציפי ואיומים בכלל – כולנו מייצרים במהלך חיינו עמדות ביחס לעצמנו וביחס לעולם הסובב אותנו. עמדות הן הכרחיות על מנת שנוכל לשרוד ולתפקד בעולם, אולם לעיתים העמדות שלנו מפריעות לנו. בעזרת טיפול ניתן להבין מה מקור השיבוש ולפתוח בהדרגה אפשרויות אחרות, מועילות יותר. 

 

שינוי דפוסים רגשיים – כמו העמדות גם הרגש מתעצב בדפוסים מסוימים, אנשים מסוימים נוטים להפחית מחשיבותם של דברים, אחרים נוטים לייחס משמעויות רבות ומגוונות וכו'. כל זה טוב, עד לנקודה שבה זה מכשיל אותנו. אדם שנוטה ל'הדחיק" בלשון עממית, אם יתקל ביותר מידי קשיים ללא התמודדות יעילה שלו איתם – עלול לפתח מצב חרדה. אדם שהחיישנים שלו עובדים ביעילות יתר, עלול גם הוא לחוות חרדה אם הוא מקצין מאוד את חווית האיום. מודעות האדם לדפוס הרגשי המאפיין אותו והגמשת הדפוס – מסייעים בהרבה מקרים.

 

שינוי התנהגותי – התמודדות עם חרדה כוללת במרבית המקרים שינוי התנהגותי. הוזכרה קודם הנטיה הרווחת להמנע מדברים מעוררי חרדה. ללא התמודדות עם גורם החרדה, היא תתעצם ולא תפחת. החלק ההתנהגותי הוא לרב החלק הפחות חביב על האנשים המטפלים בחרדתם היות שהוא חושף למקור החרדה. חשוב לציין שהחשיפה נעשית בהדרגה ובתנאים בטוחים ואף על פי כן זה לא נעים להחשף לגורם חרדה ולהעלות את החרדה באופן יזום. אם מבינים את חשיבות החשיפה – זה מקל.

 

 

במקרים מסוימים של התקפי חרדה קשים המשבשים מאוד את תפקודו היום יומי של האדם ניתן לשלב גם טיפול תרופתי נוגד חרדה. שילוב הטיפול התרופתי נעשה תמיד בהתייעצות ובהסכמת האדם שפנה.

לטעמי גם כאשר ניתן טיפול תרופתי חשוב לא להסתפק בכך, ויש לפנות לטיפול נפשי. הטיפול התרופתי מפחית לרוב את עצמת החרדה ומשפר חלקית את הרגשתו של האדם ואת ההרגשה הפנימית שיש לו כוח, אולם טיפול תרופתי אינו משנה את דפוסי חשיבתו של האדם, את דפוסי הרגש והתחושות שלו. ללא שינוי במרכיבים אלו לעיתים קרובות תפחת עוצמת החרדה אולם האדם ימשיך להרגיש כבול להתגוננות מפניה. אי שינוי בדפוסים המייצרים את החרדה הוא להערכתי הסיבה העיקרית לכך שאנשים הנעזרים בטיפול תרופתי בלבד חווים אותו כבלתי יעיל.

 

אם אתם סובלים מחרדה – פנו אלי לבנית תכנית טיפולית המותאמת לכם אישית, תכנית שתסייע לכם להתמודד היטב עם החרדה ולחזור לחיים שיש בהם שקט וזרימה טובה, חיים שיש בהם הנאה ושמחה ללא הצל המתמיד של חזרת החרדה.

 

 

לסיכום:

חשוב לי לומר שחרדה משמשת פעמים רבות כפעמון אזעקה חשוב ה"מכריח" אותנו לפנות לטיפול ולטפל בגורם הקושי. הטיפול בחרדה הוא יעיל וטוב במרבית המקרים ומסייע לאדם להתגבר על מכשולים שהוא הצליח בדרכים רבות לעקוף, אך בסופו של דבר הפריעו לו.

 

המפגשים איתי יעזרו לכם לגלות ולהכיר את דפוסי החשיבה, הרגש וההתנהגות שלכם. נאתר ונחזק את הדפוסים הטובים והיעילים המסייעים לכם ובמקביל תלמדו דרכים מועילות להתמודד עם דפוסים המקשים עליכם ומייצרים חרדה.

 

אם אתם קוראים עמוד זה סביר להניח שאתם או מישהו מהיקרים לכם סובלים מחרדה. חרדה מעצם טיבה גורמת לנו לעיתים להמנע מטיפול, אל תשתפו פעולה עם החרדה! פנו אלי עכשיו לטיפול מקצועי ויעיל שיעזור לכם להתמודד עם החרדה באווירה מכבדת ובטוחה.

 

 

 

סקס