לשאלות והתייעצות

 בואו נדבר על דיכאון ועל טיפול בדיכאון

דיכאון הוא אבחנה רפואית שחילחלה לדיבור היום יומי. כשאדם אומר 'אני בדיכאון' חשוב לי להבין מה הוא אומר על עצמו. אני ארצה לדעת מה הוא מרגיש, איך הוא נוטה לתפוס דברים, איזה קשרים יש לו עם הסובבים אותו, איך הוא מתפקד.

 

לא כל רגש שלילי הוא דיכאון: לפעמים אנשים מגדירים עצב, דכדוך, כעס ותסכול כדיכאון אך רגשות אלה במקרים רבים אינם דיכאון. כל קשת הרגשות מתעוררת באופן טבעי בהשפעת אירועים, מחשבות או לעיתים אפילו אירועים שנדמיין אותם. קשת רגשות זו נקראת רגשות טבעיים. למשל, אם נהנינו עם חברה, באופן טבעי תופיע הרגשה טובה; אם קרה משהו מצחיק, באופן טבעי נצחק. באותה מידה נגיב לאירועי חיים פחות נעימים בקשת של רגשות שאנחנו נוטים לתייג אותם כשליליים.

 

טיפול לא נועד לשנות את קשת הרגשות הטבעית, טיפול מסייע כשיש הסתבכות של הרגש הטבעי. יש תפיסות רבות המסבכות את ההתמודדות שלנו עם רגשותינו. הנטיה להכללה מסבכת: 'זה תמיד קורה לי' או 'אף פעם לא קורה לי'. הנסיון להמנע מתחושות שליליות עלול פעמים רבות לסבך ולהכביד. תפיסתנו את תחושתנו השלילית כחלק אינטגרלי של עצמנו ולא כתגובה מצבית – מסבכת. בזמנים שאנשים מרגישים רע קשה להם לזכור שרגש בא וחולף, ונפוצה המחשבה 'שלא אצא מזה' – זה מסבך.

 

לא תמיד אנו מבינים שאנו בדיכאון: קיימים גם מקרים הפוכים שאנשים סובלים ממצב דכאוני מתמשך ואינם תופסים זאת כדיכאון אלא מזהים את הדיכאון עם אישיותם - 'זה האופי שלי'. למשל: אני פסימית, רגישה, חסרת ביטחון, נוטה להתבודד, מתקשה ליצור קשרים ולפעמים גם מתקשה לעבוד.

 

אנשים אלה אינם ערים לאפשרות שעם עזרה מקצועית טובה הם יוכלו לחוות באופן שונה את עצמם, את סביבתם, לתפקד אחרת ולפתוח לעצמם אפשרות לאיכות חיים טובה יותר.

 

גם במצבים שאדם אכן מגדיר נכון את מצבו כשהוא אומר על עצמו 'אני בדיכאון' חשוב להבין מעבר לאבחנה הרפואית מה הוא חווה, למה הוא באופן אישי קורא דיכאון, במילים פשוטות: מה עובר עליו.

 

הטיפול בדיכאון הוא ספציפי ואישי: האפשרות לעזור היא רק מתוך הבנה אישית מאוד של הקשיים הספציפיים לאדם שפנה והתאמה ייחודית של הפתרונות לדברים שהוא חווה אותם כמדוכאים אצלו או מדכאים אותו.

 

אם אתם חושבים שאתם בדיכאון או אם אתם שואלים את עצמכם אם אתם בדיכאון פנו לשיחת התיעצות ראשונית. בשיחה ניתן לברר ממה אתם סובלים, להבחין בין רגשות טבעיים שמקורם בלחץ חיצוני לבין דפוסים רגשיים המקשים עליכם עכשיו ולתת לכם ידע בסיסי שיקל עליכם. 

על בסיס שיחת ההכרות הראשונית אפשר לבנות, במידת הצורך, תכנית טיפול שתעזור לכם להתמודד עם הדיכאון ולחזור לחיים קלים יותר.

 

דוגמה: גבר בשנות ה-40 שפנה עקב תחושות קשות של חוסר סיפוק בחייו. הוא פנה לטיפול לאחר שחבר המליץ לו לפנות כי החבר התרשם שהוא הולך ומסתגר. בזמן הפניה הוא אמר לי: 'אני סובל מדיכאון, בדקתי באינטרנט'. כשביררתי איתו את האבחנה שלו לגבי עצמו – הסכמתי איתו. הוא תיאר מצב, שכנראה קרה בהדרגה, של הסתגרות, חוסר הנאה מדברים, אובדן חשק ליזום, תחושת ניתוק מסביבתו, הרגשה של כאב שליוותה אותו בעוצמות משתנות. הוא המשיך לתפקד כמעט כרגיל אך נזקק לשם כך למאמץ רב. ברור מעמיק יותר העלה שינוי הדרגתי שחל במבנה המשפחתי, לכאורה הכל נשאר כרגיל אך מתחת לפני השטח הוא הרגיש את עצמו יותר ויותר מנותק מבני משפחתו. כדי להמנע מהתחושה הלא נעימה שהוא לא היה מודע לסיבותיה, הוא החל לעבוד שעות ארוכות, פתרון שלכאורה הקל אך הגביר את תחושת הניתוק שלו מהקרובים אליו וגרם לתחושה של ניכור שלו מעצמו. הוא ניתק את עצמו ממקורות החום, החיבה, והרגש שהיה זקוק להם. הבידוד חיזק את הדיכאון והדיכאון את הנטיה להתבודדות.

 

התהליך הזה לא היה מודע לו. הוא הלך והתבהר כשהוא יכול היה להתבונן בעצמו בטיפול. ההבנה הביאה לשינויים שיזם בקשריו. השינויים לעיתים גרמו כעס אבל הביאו בסופו של דבר להתקרבות, סייעו לו להבין את חשיבותם של הקרובים לו עבורו והקלו מאוד על הרגשתו. התהליך המתואר היה מאוד נכון לו אך סביר להניח שלא רלוונטי כלל למישהו אחר. לכן חשוב מאוד להבין על מה אדם מדבר כשהוא אומר 'אני בדיכאון'.

 

בפניה אלי, אני בונה איתכם תכנית אישית ייחודית לכם. 

תכנית טיפול אישית, ייעודית לרצונות ולמטרות שלכם, מסייעת להתמודדות מובנית ושיטתית עם הדכאון או התחושות המכבידות עליכם. 

טפלו בדיכאון. בעזרת טיפול טוב תחזרו לחיים פרודוקטיביים וקלים יותר. תחזרו לקשרים מהנים יותר עם האנשים היקרים לכם, תחזרו לחיים שמחים יותר.

 

כמה מילים רפואיות על דיכאון

 

מה זה דיכאון: 'דיכאון' היא מילה כללית לסוגים שונים של קשיים הנכללים תחת האבחנה של "הפרעות אפקטיביות", כלומר הפרעות במצב הרוח. חשוב להדגיש שמדובר בשינוי מתמשך במצב הרוח שאינו שינוי רגשי התואם נסיבות חיצוניות.

בזמן דיכאון חל שינוי לרעה ברגשותיו של האדם, בתפיסתו את עצמו, את עתידו ולעיתים את סביבתו. במצבי דיכאון קשים יותר מופיעים קשיים בהתנהגות ובתפקוד. נפוצים מצב רוח ירוד מתמשך, קושי להנות, ירידה בחשק וביוזמה, הסתגרות, ירידה או עליה בתיאבון, שינוי בהרגלי השינה, איטיות, קושי בתפקוד ובמצבים קשים גם הזנחה עצמית, קושי לקום מהמיטה, נטיה אובדנית.

 

'דיכאון' לסוגיו הוא הפרעה נפוצה: יש נתונים משתנים על שעור האנשים שיסבלו במהלך חייהם ממצב דכאוני אולם מרבית המחקרים מצביעים על למעלה מ-10% מהאוכלוסיה שיסבלו מדיכאון לפחות פעם אחת בחיים.

 

נהוג לחשוב על מרבית מצבי הדיכאון שהם גליים, כלומר אפיזודה שתגיע לשיא ותחלוף או תתמתן. לעיתים המצב הדיכאוני נגרם כתגובה לאירוע חיים משברי. גם במצבים שלכאורה אינם תגובה לאירועי חיים יש מרכיב חשוב הנובע מתגובות האדם לסביבתו ולמציאות הסובבת אותו.

 

ככלל נשים נוטות לסבול מדיכאון באופן משמעותי יותר מגברים.

 

איך מטפלים בדיכאון: הטיפול בדיכאון הוא טיפול פסיכולוגי, טיפול בעזרת תרופות פסיכיאטריות או שילוב בין השניים.

חשוב מאוד להדגיש שלמרות הסימפטומים המדכאים – יש היום אמצעים טובים מאוד לטפל בדיכאון.

 

אל תהססו לפנות לטיפול: לפעמים אנשים מהססים לפנות לטיפול כשהם חשים סימפטומים דיכאוניים בגלל הסטיגמה הכרוכה בפניה לטיפול ובאבחון דיכאון. ההימנעות מבקשת עזרה מצערת. במרבית המקרים המחיר של ההמנעות הוא פגיעה באיכות החיים, פגיעה בקשרים הקרובים, פגיעה בשביעות הרצון של האדם מחייו.

 

טיפול נכון מסייע יסייע לכם למצוא פתרונות טובים לקשיים מהם אתם סובלים וישפר מאוד את הרגשתכם, את קשריכם עם הסובבים אתכם, את השגיכם ואת תפיסתכם את איכות החיים שלכם.

 

פנו אלי לטיפול מקצועי ומכבד מאוד, טיפול שיסייע לכם באופן שיטתי ומובנה להתמודד עם הדיכאון.

טיפול שיעזור לכם לברר מהם הדברים החשובים לכם באמת בחייכם ולהגשימם. טיפול שישפר את שביעות הרצון שלכם מחייכם.

 

 

סקס