לשאלות והתייעצות

בואו נדבר - מתי לפנות לטיפול ?

הסיבות לפניה לטיפול הן רבות ומגוונות, אנסה לסמן מספר קווים מנחים למצבים בהם מומלץ לפנות לטיפול. אתייחס למצבים נפוצים, אפשר בכל מקרה בו מתעוררים שאלה או ספק להתייעץ עם איש מקצוע בשאלה אם נחוץ טיפול.

 

מעברי חיים:

המונח "מעבר חיים" מתייחס למעבר נורמטיבי, לעיתים קרובות מעברים נתפסים כמעבר חיובי ולמרות זאת סביב מעברי חיים עלולים להיווצר לחצים. דוגמא למעברי חיים: גיוס לצבא, שחרור מהצבא, נישואים, לידה, יציאת ילדים מהבית, גירושים, התאלמנות וכו'...

 

מעברי חיים מערערים לעיתים קרובות איזונים מוכרים ודורשים הסתגלות ויצירת איזון חדש. אם לאורך תקופה נוצר קושי בהסתגלות למצב החדש, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע.

 

ארוע משברי:

כולנו פגיעים בנקודות מסוימות; לעיתים כתגובה לארוע משברי נמצא את עצמנו במצוקה המתבטאת בסמנים הבאים:

חשיבה בלתי פוסקת על הארוע, מצב רוח ירוד ומוטרד, נטיה לבכי, לכעס.

אם המצוקה קשה יותר יכולים להופיע קושי לנוח, לישון ולעיתים בדיוק הפוך – שינה כבדה במשך שעות רבות. כנ"ל עם תיאבון: קושי לאכול או אכילת יתר שקשה להפסיק.

המצוקה יכולה להתבטא גם בסימפטומים גופניים: כאבי ראש, בטן, גב; שילשולים, הקאות, בחילות ועוד.

אם הינכם סובלים לאורך שבועות ספורים מחלקם של ביטויי המצוקה המתוארים כדאי לפנות לטיפול.

טיפול בעת משבר מסייע בהתמודדות הרגשית והמעשית עם המצב החדש שנוצר ויכול לעיתים להקל מאוד, תוך פרק זמן קצר.

 

מצבים של דכאון וחרדה:

דכאון וחרדה יכולים להיווצר כתגובה לארוע חיצוני ויכולים גם להופיע ללא סיבה הידועה לאדם. לעיתים יופיעו בנפרד (דיכאון או חרדה) ולעיתים קרובות יופיעו יחד.

אם לאורך מספר שבועות הינכם סובלים מחוסר הנאה מדברים, חוסר חשק לפעול, מצב רוח ירוד, הסתגרות, מחשבות פסימיות, האטה בחשיבה ובעשיה, קושי להתמקד בעשייתכם  - יתכן והינכם סובלים מדיכאון. במקרה זה כדאי להתייעץ באיש מקצוע ורבים הסיכויים שתוכלו להפיק הרבה תועלת מטיפול.

 

אם הינכם סובלים לפתע מדפיקות לב, מסחרחורות, מהזעה לפעמים,מאי שקט, פחדים גדולים שאתם מאבדים שליטה, חוסר יכולת להרגע, יקיצה מוקדמת המלווה לעיתים בדפיקות לב, סימפטומים גופניים כמו שילשולים, בחילות, חוסר או יתר תיאבון – יתכן ואתם סובלים מחרדה. מרבית האנשים הסובלים מחרדה פונים יחסית מהר לטיפול כי קשה לשאת את הסימפטומים.

במקרים רבים אנשים פונים מספר פעמים לחדרי מיון בגלל אופיים הגופני של התסמינים. חשוב לציין כי חשוב לשלול במיקרה זה אפשרויות של בעיה גופנית.

לעיתים קרובות חרדה מלווה בפחד מהתקף לב או בפחד משיגעון.

 

למרות הסימפטומים הגופניים העזים – מצבי חרדה הם נפוצים ויש טיפול מאוד יעיל להקלה וחזרה לאורח חיים תקין.

 

פוביות (חרדות ממצבים ספציפיים):

אם הינכם סובלים מחרדות במצבים ספיציפיים המגבילות קשות את תפקודכם, כדאי לפנות לטיפול. נפוצות: חרדת טיסה, חרדת נהיגה, חרדה ממקומות סגורים, חרדה ממקומות הומי אדם, חרדה חברתית ועוד.

 

מחשבות וטקסים כפייתים:

יש אנשים הסובלים ממחשבות כפייתיות הנחוות להם כלא מתאימות לאישיותם ומפריעות מאוד, לעיתים קרובות מפחידות את האדם, וכמו-כן מטקסים כפייתיים הבאים לכאורה להבטיח שקט נפשי למרות שהאדם מודע לחוסר ההגיון במעשיו. אם הנך סובל/ת ממחשבות כפייתיות ו/או מטקסים כפייתים המשפיעים על תפקודך ו/או מפריעים לך – כדאי לפנות לטיפול.

 

הפרעות אכילה:

אם דימוי הגוף שלך משובש, אם את בטוחה כי את סובלת מהשמנת יתר בעוד סביבתך ומשקלך מעידים על רזון, אם את מכניסה את עצמך למישטר אכילה עם מעט מאוד אוכל ו/או לחילופין מקיימת בולמוסים של אכילה עם או בלי הקאות – כדאי שתתיעצי בדחיפות עם מטפל מומחה להפרעות אכילה.

 

שאלות מיניות:

שאלות המתעוררות בנו ביחס למיניותינו מעוררות פעמים רבות מבוכה. לעיתים קרובות אנשים נמנעים מפניה לקבלת עזרה בגלל המבוכה וחבל, לעיתים בעזרת טיפול טוב ניתן למנוע שנים רבות של התייסרות. בפניה לטיפול בשאלות מיניות כדאי לפנות למטפל המרגיש נוח לשוחח על מין.

 

שאלות זוגיות:

רובנו יוצאים מנקודת הנחה שזוגיות בריאה צומחת באופן טבעי. כאשר מתעוררים באופן בלתי נמנע קשיים בזוגיות הם מעוררים לעיתים קרובות תחושות קשות אצל שני בני הזוג ולעיתים קרובות רגשות אשמה וכישלון שבני הזוג מטיחים זה בזו. קשיים זוגיים הם כאמור בלתי נמנעים אבל פתרונם מביא לעיתים קרובות לצמיחה אישית וזוגית. אם היחסים הזוגיים שלכם מסבים לכם מצוקה לאורך זמן, יתכן וכדאי לפנות לטיפול.

 

שאלות הוריות:

הורות היא אחריות כבדה. לעיתים קרובות הורים נאלצים להתמודד עם שאלות הנוגעות לגידול ילדיהם ומעוררות בהם רגשות קשים ואף מחשבות קודרות. לעיתים התהליך מלווה בקשיים התנהגותיים של הילד/ הנער ולעיתים גם של ההורה. במצבים אלה ליווי והדרכה של איש מקצוע יכולים להכניס מירווח המאפשר חשיבה והתמודדות יעילים יותר. ליווי מקצועי מסייע מאוד גם להורה וגם לילד/ה, נער/נערה.

 

מימוש רצונות:

לעיתים קרובות אנשים פונים לטיפול לא רק מתוך מצוקה אלא מתוך רצון לממש אפשרויות של עצמם שמסיבות שונות הם התקשו לממשן. אנשים זקוקים לעיתים ל"חממה" לעצמם ולרעיונותיהם, כדי להוציאם לפועל.

המפגש הטיפול מציע אפשרות להכיר, לשכלל ולהרחיב חלקים חבויים שלנו בסביבה קשובה, תומכת, לא שיפוטית ויחד עם זאת סביבה המאפשרת התבוננות ביכולת ובמיגבלותיה.

 

אם מעבר לכל אלה, את או אתה פשוט מרגישים שאתם רוצים לפנות לטיפול כדי לברר דברים כאלה או אחרים עם עצמכם – תפנו ותבדקו.

 

סקס